Měření dříví a taxace
Zatímco problematika moderního, tedy efektivního a přesného měření dříví se ještě v nedávné minulosti skloňovala především v souvislosti s rostoucím podílem dříví, které se nabízelo, především u podniku Lesy ČR, s.p. formou aukcí nastojato, dnes je hlavním problémem zvládání kůrovcové kalamity.
Měření dříví je tradiční lesnickou disciplínou, jejíž pravidla a postupy se formulovaly už od počátku vzniku cílevědomého lesnického hospodaření a postupem času se propracovalo v samostatnou lesnickou disciplínu - dendrometrii. My ji chápeme jako praktický lesnický obor, který se zabývá určováním objemů stojícího i vytěženého dříví i zjišťováním struktury celých lesních porostů.
Stav a vývoj praktického "provozního" měření dříví reflektuje aktuální obchodně- ekonomické vztahy i technickou úroveň lesnicko-dřevařského sektoru i celé společnosti. Obvykle se v nich odráží i tradiční know-how a vynalézavost praktických lesníků, autorů řady důmyslných pomůcek i metod, jejichž využívání se v rámci oboru předává z generace na generaci.
Moderní doba a nástup elektroniky přinesly do této lesnické disciplíny nové možnosti a výkonné nástroje. Bylo by jen těžko pochopitelné, kdybychom dnes tyto moderní a efektivní pomocníky nepoužívali k řešení úkolů, před kterými stojí současná provozní praxe. Především právě v souvislosti s měřením a evidencí dříví pro obchodní účely. Mezi hlavní nástroje patří především elektronické průměrky a výškoměry, GPS jednotky a samozřejmě i informační a komunikační technologie, jejichž prostřednictvím se pořízená data zpracovávají, přenášejí a dále využívají.
Společnost Forestry Instruments s.r.o. je v současné době nejvýznamnějším takto úzce specializovaným dodavatelem měřicích přístrojů a pomůcek pro hospodářskou úpravu lesů v ČR. Přestože formálně vznikla teprve v roce 2013 - oddělením obchodních aktivit od mateřské společnosti Silvi Nova - její zaměstnanci a spolupracovníci se opírají o letité tradice a bohaté praktické zkušenosti s tímto specifickým sortimentem. Především pak o dlouhou a úzkou spolupráci s předními světovými výrobci moderního lesnického vybavení a jejich vývojovými pracovišti. Naší výhodou je pak i spolupráce s řadou tuzemských i zahraničních vzdělávacích a výzkumných ústavů, orgánů a institucí státní či regionální správy. A to jak po stránce obchodní, tak formou spolupráce na vývoji a adaptaci některých technologií či aplikací.
Pokud jde o renomované partnery ze zahraničí, tím nejdůležitějším je bezesporu a především společnost Haglöf Sweden AB, největší světový výrobce specializovaného taxačního vybavení, především průměrek (vč. elektronických), digitálních výškoměrů, přírůstových nebozezů a dalších specifických pomůcek. Jsme přesvědčeni, že z více než pětadvacetileté spolupráce a přátelství s vedením a zaměstanci této společnosti profitují i naši zákazníci. Mimo to nabízíme ale i produkty dalších značek, u nichž máme ověřeno, že je zákazníci požadují a jsou s nimi spokojeni. Mezi ty nejdůležitější patří např. NIKON (SPORT OPTIC), RICHTER MESSWERKZEUGEFABRIK GmbH. a další.
V souvislosti s dodávaným vybavením se snažíme svým zákazníkům pomoci i formou konzultací zaměřených na praktické využití našeho sortimentu.
Jednou z nejmodernějších technologií zjišťování stavu lesa, využívajícíumělou inteligenci, je mobilní aplikace KATAM FOREST. Přečtěte si o ní více.